3 Farklı Unvanda 92 Bin Personel Alımı İlanı!

3 Farklı Unvanda 92 Bin Personel Alımı İlanı!

Türkiye’ de 30 bin okulda geçerli 92 bin; temizlik görevlisi, güvenlik görevlisi ve sağlıkçı alımı yapılacak. Detaylar haberimizde…

Milli Eğitim Bakanlığı son şura toplantısını yaptı. MEB 30 bin okullar için temizlik, sağlık ve güvenlik görevlisi alımı önerisinde bulundu. Her okul 1’er kişi unvan bazında alması durumunda 92 bin kişi istihdam etmiş olacak. İş arayan vatandaşların bu alımı merakla araştırmaya başladı.

MEB okullara güvenlik görevlisi, temizlik elemanı ve sağlık personeli alınacak.19. Milli Eğitim Şurası'nda oluşturulan komisyon kararınca alınan kararlar uygulamaya geçiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu arasında zaten protokol bulunmaktadır. Bu kapsamda TYP personeli alımı olarak gerçekleşmesi ön görülüyor.

30 bin okul için yapılan bu çalışma ile yaklaşık olarak 90 bin kişiye istihdam alanı oluşturması bekleniyor. Çünkü her okul 2 güvenlik görevlisi ve 1 temizlik personeli alması durumunda dahi 92 bin kişi için iş alanı oluşturulmuş oluyor. Sağlık personeli alımı yapılıp yapılmayacağı ilanların yayınlanması ile netlik kazanacaktır.

Özellikle güvenlik görevlisi için kesin alınacaklar için şunlar kaydedildi. Okullarda ziyaretçi kartı uygulaması, kamera sistemi, duman sensörü, metal detektör gibi önlemler alınabilecek. Ayrıca öğrencilerin okula istenmeyen araç gereç ve suç aleti getirmelerini önlemek için denetimler arttırılacak.

Güvenlik görevlisi ve temizlik elemanı alımı en az ilkokul mezunları arasından yapılacak. Sağlık personeli alımları ilk defa yapılması planlandığı üzere hangi öğrenim durumu ve ne şartlarda olduğu belirsizdir.

Son Başvuru Tarihi: 30 Temmuz 2020