81 İl İçin İçişleri Bakanlığı Ramazan Genelgesi

81 İl İçin İçişleri Bakanlığı Ramazan Genelgesi

81 il valiliğine İçişleri Bakanlığı tarafından "Ramazan Ayı Tedbirleri" konulu genelge gönderildi. Fırınlar, teravih namazları ve koronavirüs tedbirlerine açıklık getirildi.

81 il valiliğine İçişleri Bakanlığı tarafından "Ramazan Ayı Tedbirleri" konulu genelge gönderildi. Gönderilen genelgede, iftar ve sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyeceği net olarak belirtildi. Teravih namazlarının camilerde kılınmayacağı da ifade edildi. Fırınlara  'son 1 saat' kuralı getirilirken Ramazan fırsatçılarına da göz açtırılmayacağı açıklandı. 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN GÖNDERİLEN RAMAZAN GENELGESİ

81 il valiliğine İçişleri Bakanlığı’nca "Ramazan Ayı Tedbirleri" konulu genelge gönderildi. Gönderilmiş olan genelgede, mübarek Ramazan ayında, öteden beri uygulanması sebebiyle geleneksel hale gelen bazı davranış, etkinlik ve uygulamalar toplumsal hareketliliği çoğalttığından salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturacağı açıklandı.

RAMAZAN AYI KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

İçişleri Bakanlığı genelgesinde 12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak ilk teravih namazı ile birlikte başlayacak mübarek Ramazan için alınacak tedbirler şöyle:

**Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına izin verilmeyecek. Bulunulan durumda son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşların iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyetler ve duyurular önemsenecek.
**Teravih namazlarının Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusuna uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda evde kılınmasına devam edilecek. Diğer taraftan salgının oluşturduğu riskin artırılmaması açısından teravih namazı nedeniyle evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmemesi gerektiği konusu vatandaşlarımıza sık sık hatırlatılacak.

FIRINLARA 'SON 1 SAAT KURALI' GETİRİLDİ

**Ekmek ve pide satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı boyunca iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce tamamlanacak ve iftar saatine kadar sadece satış izni olacak. Fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine ise iftardan sonra devam edilebilecek.
**Ramazanın huzur ve güven ortamında geçmesi için her il kendi dinamiklerini değerlendirerek, bu süreç içerisinde oluşması muhtemel yoğunluklar göz önünde bulundurulacak ve il genelinde gerekli önlemler alınacak.

 RAMAZAN AYINDA TOPLU TAŞIMA 

**Ramazan ayında türbe ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların getireceği riske karşı yetkili birimlerce fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olarak gerekli önlemler alınacak.
**Trafik yoğunluğunun İftar vakitlerinin öncesinde artabileceği dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının artırılacak.

MEZARLIK ZİYARETLERİNE DENETİM

**Ramazan boyunca yoğunlaşacak olan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere de dikkat edilecek.
**Ramazan ayı öncesi ve süresince alışveriş yoğunluğun artabileceğinden dolayı, başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunması amacıyla her türlü tedbir alınacak.

FAHİŞ FİYATA İZİN YOK

**Bu ANLAMDA daha önce illere gönderilen genelgelerde belirtildiği şekilde her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısının İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararı ile ayrı ayrı belirlenmesine ve denetimlerin buna göre gerçekleştirilecek.
**Ramazan ayında fırsatçılık yaparakk fahiş fiyat uygulayan firma/işletmelere yönelik denetimler çoğaltılacak ve aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli/idari işlemler çabuklukla yapılacak.
** Vali ve Kaymakamlarca İçerisinde barındırdığı şefkat ve merhamet duygularıyla birlikte bir sosyal sorumluluk ayı da olan Ramazan ayında, ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon oluşturulacak. İhtiyaç sahibi tüm vatandaşlara başta öksüz/yetim çocuklar olmak üzere her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret verilecek.
**Birbirimize karşı hepimizin sorumlu olduğu bu süreçte, koronavirüsün yayılım hızının kontrol altında tutulması ve ülke genelinde günlük vaka sayılarının tekrar düşürülebilmesi amacıyla alınmış olan tedbir ve belirlenen kurallara toplumun tüm kesimlerince eksiksiz ve tam olarak uyulması, dinamik denetim modeli çerçevesinde geniş katılımlı, etkin, planlı ve kesintisiz/sürekli kesintisiz şekilde denetim faaliyetleri sürecek.
 

Son Başvuru Tarihi: 12 Nisan 2021