81 İlde Kısıtlamalarla İlgili Son Durum

81 İlde Kısıtlamalarla İlgili Son Durum

Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme adımlarının ayrıntılarını İçişleri Bakanlığı Genelgesinde yayımladı.

Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan halka seslenişinde yeni normalleşme adımlarını açıklamıştı.  Alınan kararların ayrıntıları ise İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile kesinleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan konuşmasında hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının düşük ve orta riskli şehirlerde kalktığını, akşam 21 den sonraki yasaklarında devam edeceğini, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma yasaklarının düşük ve orta riskli şehirlerde kalktığını, yüksek riskli şehirlerde ise kısıtlamaların artacağını, restoran ve kafelerin düşük ve orta riskli şehirlerde sabah 7.00 ile  akşam 19.00 arasında açık olabileceğini, tüm şehirlerde 8.12 sınıflar dahil ilkokullarda yüze yüze eğitim başlayacağını ve düşük riskli şehirlerde ortaokul ve liselerin de açılacağını söylemişti.

İşte Kontrollü Normalleşmede Tüm Detaylar…

**Tüm şehirler 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı ve risk derecelerine göre;  Mavi Düşük Risk (Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller), Sarı Orta Risk (Yüz binde 11-35 arası vaka olan iller), turuncu Yüksek Risk (Yüz binde 36-100 arası vaka olan iller), kırmızı Çok yüksek Risk (Yüz binde 100’ün üstünde vaka olan iller) şeklinde sınıflandırıldı.
**Bütün ülkede hafta içi günlerde süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması devam ediyor.
**Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde (mavi ve sarı ) tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde (turuncu ve kırmızı) bir süre daha Pazar günleri devam edecektir. Ülkemizin tamamında uygulanan  akşam 21:00 ile sabah 05:00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması devam ediyor. Düşük ve orta risk grubunda yer alan şehirlerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacaktır.
Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi 21.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak, Cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.
**Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler düşük ve orta riskli illerimizde (mavi ve sarı ), sabah 9.00 ile akşam 19.00 arasında girişlerde HES kodu kullanılması ve seyirci/refakatçi/misafir alınmaması koşuluyla faaliyet gösterebilecektir.
**Kamu kurumlarında  çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecektir. Valiliklerce gerek görülmesi halinde Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla kademelendirilmiş mesai başlama ve bitiş saatleri tespit edilebilecektir.
**Yüz yüze eğitim Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda başlayacaktır.
Mavi ve sarı - düşük ve orta riskli şehirlerde ortaokullar ve liseler dâhil diğer kademelerde de yüz yüze eğitim öğretime başlıyor.
**Yüksek ve çok yüksek riskli (turuncu ve kırmızı) olan şehirlerde genel uygulamanın dışında, sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.
**Lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı, çay bahçesi, kıraathane, gibi yerler, çok yüksek riskli iller haricinde  Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 7.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında, yüzde 50 kapasiteyi  aşmayacak şekilde sürdürebileceklerdir. Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebileceklerdir. Çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde bulunan yeme içme yerleri ise sadece 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecektir.
**65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızın sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerimizde kaldırıldı. Yüksek ve çok yüksek riskli şehirlerde ise sokağa çıkma süresi artırılacaktır. Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde; 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımız için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilecek olup 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklarımız ve gençlerimiz ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecektir.
**Nikâh ve nikâh merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli şehirlerde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek, kişi başına minimum 8 m2 alan ayırmakve  bir saati aşmamak koşuluyla yapılabilecektir.
**Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikleri düşük, orta ve yüksek risk gruplarında; kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere ilgili kurum/kuruluşların yetkililerince her türlü tedbir alınarak yapılabilecektir.
Çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde ise yeni bir karar alınıncaya kadar, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlik ertelenecektir.
**Her hafta risk durumuna göre illerin renkleri yeniden tespit edilecek, iki haftada bir normalleşme uygulaması güncellenecek. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı, salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek.

normallesme-erdogan.jpg

Son Başvuru Tarihi: 31 Temmuz 2021