Bilim Kurulu Toplantısı Sonuçlandı! Bakan Koca Yeni Tedbir Önerilerini Açıkladı

Bilim Kurulu Toplantısı Sonuçlandı! Bakan Koca Yeni Tedbir Önerilerini Açıkladı

Bilim Kurulu toplantısı, sonuçlandı, Ramazan ayı ve bayram için yeni tedbir önerileri geldi

Koronovirüs pandemi ile mücadele sürecinde  1 Mart 2021 tarihinde  başlayan kademeli normalleşme adımları ardından artan koronavirüs vakaları ile  birlikte, yeni tedbirlerin alınması  tekrar gündeme geldi. Bugün gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısında Ramazan ayında ve bayramda alınabilecek yeni tedbirler, aşılama çalışmaları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin “dinlendirilmesi” formülü görüşüldü.

Bakan Koca Türkiye'nin  salgında en zor günlerini geçirdiğini, mutant ve varyant virüslerin hastalığın daha ağır geçirilmesine neden olduğunu ve hastalığın daha hızlı yayıldığın, vakaların %85 inin  İngiltere mutasyonu olduğunu, Türkiye için üçüncü zirvenin, İstanbul için dördüncü zirvenin yaşandığını belirtti . Bakan Koca yoğun bakım doluluk oranında dramaitk bir durum olmadığını sözlerine ekledi. Bakan Koca risk haritası, nüfusun %80'ninin çok yüksek riskli  şehirlerde yaşadığını da ifade etti. Ayrıca Bakan Koca  yoğun bakım doluluk oranının %71.3, yatak doluluk oranının %56,3 olduğunu  da söyledi. 

Bakan Koca "Ramazan için alternatifli bir hazırlık yapıldı. Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı'na sunacağız." dedi.

Dünyada Aşı Savaşı Var. Biz Aşılamada 6. Ülkeyiz!

Bakan Koca en çok aşı yapan ülkelerden biri olduğumuzu, aşı üretimimiz olmamasına rağmen Dünyada aşılamada   6. sırada  olduğumuzu ifade etti ve  "Sputnik aşısı için görüşmeler hem üretim hem aşı miktarı ile ilgili sürüyor. Çin'den gelen aşı miktarı 26 milyon . Önümüzdeki haftalarda önemli sayıda Çin aşının geleceğini tahmin ediyoruz. 4,5 milyon doz BioNTech aşısı geldi. Haziran sonuna kadar elimizde yoğun bir aşı miktarı olacak, 30 milyon doz BioNTech 40 yaş üstünü aşılayabileceğiz. Sinovac aşısının etkinliği yüzde 83,5." dedi.

65 Yaş Üstünün Yüzde 23,6'sı  Aşı Yaptırmadı

Bakan Koca aşılanma sırası geldiği halde 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yüzde yirmi üçünün  aşı yaptırmadığını ifade ederek randevuları olduğu halde sağlık çalışanlarının yüzde 14'ü aşı olmadığını sözlerine ekledi. 

8. ve 12. Sınıflar Okullarda Eğitime Devam Edebilir

Ramazan ayında ilkokul öğretmenlerimizin hepsinin aşılanması tamamlanacak. 8. ve 12. sınıfların fırsat eşitliğini sağlamak için eğitime devam etmeleri konusunda yaklaşım söz konusu.

Sorumlu Hepimiziz

Sağlık bakanı Koca, "Sorumlu hepimiziz, 84 milyon vatandaşımız üzerine düşeni yaparak kazanımları kaybetmemeliyiz. Alternatifli önerilerimizi kabine toplantısında görüşülmek üzere yarın Cumhurbaşkanımıza sunacağız." dedi ve hızla toparlanmamız gerektiğini ifade etti.

Turizm sezonunun yaklaştığı göz önüne alınarak sezona vaka sayısını kontrol altına alınmış bir ülke olarak girmek hedefleniyor.

Alınan bilgiye göre, Rusya, Almanya, İngiltere gibi ülkeler “kırmızı kodlu” ülkeleri belirlemesi konusunda hazırlıkların başladığı belirtildi. Bahsi geçen ülkeler doğrudan yasak koymasa bile riskli ilan edilen ülkelere seyahat eden vatandaşlarına dönüşte 14 gün süre ile karantina zorunluluğu koyuyor ve bu durum ülkemizi ziyaret eden turistler için caydırıcı oluyor. Bugün halihazırda var olan tabloda Türkiye’nin riskli görülen ülkeler arasından çıkarılması hedefleniyor. Birkaç aylık sıkı bir kontrol politikası uygulanarak ülkemizdeki vaka sayısının azaltılması bekleniyor. Yapılan açıklamalarda uzmanlar, alınacak yeni tedbir kararları ile birlikte Nisan ayının sonunda vakaların gerileceğini, Mayıs ayının ikinci yarısından itibaren vaka sayılarının  20 binlere ineceğini, yaz aylarında vaka sayılarının en fazla 10 binli sayılarda kalmasının amaçlandığını ifade ediyorlar. 

https://www.kariyerkamu.com haberidir.

Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs 2021