Bu Yılın Teravih Namazında Yasaklar Kalkıyor

Bu Yılın Teravih Namazında Yasaklar Kalkıyor

2021 yılı teravih namazının camilerde kılınıp kılınmayacağını Bakan açıkladı.

2021 yılı teravih namazının camilerde kılınıp kılınmayacağını Bakan açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  Ramazan ayı boyunca  13 Nisan Salı günü başlayacak olan, ülke genelinde, risk haritasına bakılmaksızın hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulanması ve Ramazan ayına özel ay  süresince tüm Türkiye genelinde lokanta, restoran ve kafe gibi işletmelerin hizmetlerinin paket servisle sınırlandırılması, Ramazan ayı süresince ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinliklerin yasaklanmasına ilişkin açıklamalarının ardından teravih namazı gündeme geldi.

2020 senesi Ramazan ayında korona virüs nedeniyle camilerde teravih namazı kılınması yasaklanmıştı. Bu yıl camilerde teravih namazı kılınacak mı sorusuna  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklık getirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasında “Teravihler kapalı olmayacak. Bu noktada hassasiyet gösterilerek, tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek. Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın da bu konuyla ilgili zaten açıklamaları olacak. Ama iftar ve sahur gibi toplu organizasyonlar, dün Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şekliyle yasaklandı." İfadelerine yer verdi.

Teravih Namazı Hangi Vakitte Kılınır?

Teravih namazının vakti yatsı namazının ardından fecre kadar geçen zamandır. Vitirden sonra kılınması câiz olmakla birlikte uygulamada vitirden önce kılınmaktadır. Hanefîler ve Şâfiîler’e göre teravihin gecenin ilk üçte birlik dilimine veya yarısına ertelenerek kılınması müstehaptır. Hanbelîler ise gecenin ilk vaktinde kılınmasını daha faziletli görmüştür.

2021 Yılı Ramazan Ayında İlk Sahur Ne Zaman Yapılacak?

2021 yılı Ramazan ayı 12 Nisan gecesini 13 Nisan gününe bağlayan gece yapılacak ilk sahurla başlıyor. Senenin ilk orucu 13 Nisan günü tutulacak.

2021 Yılında İlk Teravih Ne Zaman Kılınacak?

2021 yılında  ilk teravih namazı 12 Nisan gecesi kılacak.
https://www.kariyerkamu.com haberidir.

Son Başvuru Tarihi: 12 Mayıs 2021