Bugün Akaryakıtta Tavan Fiyat Uygulaması Başlıyor

Bugün Akaryakıtta Tavan Fiyat Uygulaması Başlıyor

EPDK, 81 il için iki ay süre ile uygulanacak akaryakıt fiyatlarının tespitine ilişkin karar aldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından alınan karar bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun konuya ait kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı ve yürürlüğe girmiş oldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Tavan Fiyat Kararı Bugün Uygulanmaya Başladı

Alınan karar göre kurum, benzin ve motorinde 81 il için iki ay süre ile uygulanacak fiyat farkı tablosunu yayımladı.

İllere Göre Akaryakıt Tavan Ücret Listesi

İstanbul Avrupa Yakası'nda benzinin litre fiyatı en yüksek 7,07 lira, motorinin litre fiyatı 6,43 lira satışa sunulacak.
Anadolu Yakası'nda benzinin litresi en yüksek 7,08 liradan, motorinin ise 6,44 lira olacak.
Ankara'da benzinin litresi en yüksek 7,13 lira, motorinin litresi de 6,49 liradan satılacak.
İzmir'de benzinin litresi en yüksek 7,16 lira, motorinin litresi ise 6,52 liraya satılacak.

Akaryakıt Tavan Fiyat Uygulaması İki Ay Geçerli Olacak 

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren akaryakıtta tavan fiyat uygulamasının geçerliliği 2 ay boyunca devam edecek.
Belirlenen fiyatlardan daha yüksek meblağlarda satış yapan şirketler hakkında soruşturma başlatılacak ve gerekli idari yaptırımlar uygulamaya konacak.
 
EPDK’nın Akaryakıtta Şehirlere Göre Tavan Fiyat Kararı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, yapmış olduğu açıklamada, tüketicilerin, sektörün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısının koruması amacıyla akaryakıtta tavan fiyat kararı alındığını belirtti.
EPDK tarafından alınan ve 2 ay geçerliliğini sürdürecek olan akaryakıt fiyatlarında tavan fiyat uygulama kararının yürürlüğe girmesi ile akaryakıt fiyatlarında 17 ila 20 kuruş indirim gerçekleşmiş olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan açıklamaya istinaden, akaryakıt fiyatlarında gizli zam yaptığı tespit edilen dağıtım şirketleri hakkında inceleme başlatıldı. 

Gerçekleştirilen olağanüstü kurul toplantısında, tüketicileri korumak, sektörün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını devam ettirebilmek, ortaya çıkan "kar oyunlarının" tekrarlanmaması amacıyla tavan fiyat uygulanması kararı alındığı ve buna göre Türkiye genelinde, tüm şehirlerde uygulanacak tavan fiyatların EPDK tarafından belirleneceği açıklandı.
EPDK’nın daha önce üç defa olmak üzere 2009, 2014 ve 2015 yıllarında tavan fiyat uygulamasına gittiği biliniyor.

Son Başvuru Tarihi: 18 Mart 2021