Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Kaç Lira Ödenecek

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Kaç Lira Ödenecek

Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde emeklilere verilen bayram ikramiyesi 2021 yılı  ilgili tüm detaylar haberimiz içeriğinde…

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yapılan Kabine Toplantısı ardından milyonlarca emekliyi ilgilendiren bayram ikramiyesi hakkında açıklamalarda bulundu.

2018 yılında ilk defa verilmeye başlanan emekli ikramiyesi 3 yıldır her emekli için 1.000 olarak hesaplara yatırılmaya devam ediyordu. Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklama ile bayram ikramiyelerine zam yapılacağını belirterek emekli vatandaşlara müjdeli haberi verdi.

Konu hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında şu ifadeler yer verdi:
“Yaklaşık 3 yıl önce emeklilerimize bayramlarda biner lira ikramiye ödeme sözü vermiş, bu uygulamayı hemen başlatmıştık. Enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin Ramazandaki ilk ödemesini Mayıs başında, Kurban Bayramı ödemesini de Temmuz ortasında gerçekleştireceğiz. En düşük emekli maaşını 1500 'TL'ye çıkartarak vatandaşımızın mağdur duruma düşmemesini sağladık. Biz göreve geldiğimizde emekli maaşlarının 66 TL'den başladığını söylemek isterim.”

2021 Yılı Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek

Emeklilere ödenen bayram ikramiyesi Ramazan ve Kurban bayramları  öncesinde hesaplara yatırılıyor. 2021 yılı için bayram ikramiyelerinin ödemesinin ne zaman yapılacağı henüz resmi olarak açıklanmadı ancak Ramazan Bayramı tarihi göz önüne alındığında ilgili ödemelerin Mayıs ayının ilk 10 günü içinde yapılacağı tahmin ediliyor.
Yaklaşık 13 milyon emekliye ve vefat eden sigortalıların yakınlarına ödenen bayram ikramiyelerinin  Ramazan Bayramı için 10-12 Mayıs 2021 tarihleri arasında, Kurban Bayramı için 12-16 Temmuz 2021 tarihleri arasında ödenmesi bekleniyor.

Emekliliğe Yeni Hak Kazanmış Olan Emekliler  Zamlı İkramiye Alabilecek Mi?

Emeklilere ödenen bayram ikramiyesi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı (dul-yetim aylığı) ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri almakta olan kişilere ve  aylık almakta olan şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine ödeniyor. SGK verilerine göre, Ocak ayı itibarıyla dosya bazında 12 milyon 499 bin emekli bulunuyor. Dul ve yetim gibi ölüm aylığı alanları da kapsayan kişi bazında aylık ve gelir alanların sayısı ise 13 milyon 277 bin kişiye ulaşıyor.
Yasaya göre, SGK’dan “bayramın içinde bulunduğu ayda” gelir ve aylık almakta olan kişilere ikramiye ödenecek. Bayram Mayıs ayında olduğu için Mayıs ayı itibarıyla aylık ve gelir almakta olanlar ikramiye ödemesinden yararlanabilecek.

Emekli maaşları, dilekçenin verildiği tarihi izleyen ayın 1’inden geçerli olmak üzere bağlanıyor. 30 Nisan 2021 tarihine kadar emeklilik dilekçesi veren kişilerin emekli maaşı 1 Mayıs’tan geçerli olarak bağlanacağı için, bu tarihe kadar emeklilik dilekçesi verenler de ikramiyeden yararlanabilecekler. Ramazan Bayramı 13 Mayıs’ta başlayacak, bayram ikramiyeleri ise Mayıs ayının ilk haftasında hesaplara yatırılacak. Emeklilik dilekçesini 30 Nisan’a kadar verenlerin ikramiyesi ise aylıklarının bağlandığı tarihte hesaplarına yatırılacak.

2021 Yılı Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bayram ikramiyelerine enflasyon oranında artış yapılacağını ifade etmişti. Buna göre bayram ikramiyelerine ne kadarlık bir zam söz konusu olabilir
Eğer ikramiye ödemelerine 6 ayda bir enflasyon artışı yansıtılırsa Ramazan bayramında ödenecek olan ikramiyeye Ocak ayındaki  yüzde 8.36'lık oranında, bayramında ödenecek olan ikramiyeye ise Temmuz'da belli olacak olan yeni enflasyon oranında zam yapılır.

Eğer ikramiye ödemelerinde yıllık enflasyon baz alınır ve 2020 yılı enflasyonu yansıtılırsa bayram ikramiyelerine yüzde 14.60 oranında zam yapılır.

Ayrıca ikramiye ödemelerine 2018 yılından bu bugüne kadar oluşan enflasyon oranında yansıtılabilir. Konu henüz netlik kazanmadı. Önümüzdeki günlerde emekli, bayram ikramiyelerinin zam oranları ile ilgili açıklama yapılmasını bekliyoruz. İlgili açıklama gelip konu netlik kazandığında sizlerle paylaşacağız.
https://www.kariyerkamu.com haberidir. 

Son Başvuru Tarihi: 31 Temmuz 2021