Hesaplarınızı Kontrol Edin! Ödemeler Bugün Yatıyor

Hesaplarınızı Kontrol Edin! Ödemeler Bugün Yatıyor

Mart ayı için  kısa çalışma ödeneği ve işsizlik ödemeleri bugün hesaplara geçiyor

Geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mart ayı için yapılacak olan işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin 5 Nisan'da vatandaşın hesaplarına  yatırılacağını açıklamıştı.

Kısa Çalışma Ödeneği Bugün Hesaplara Geçiyor

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yer alan kısa çalışma ödeneği ile ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, tarafından yapılan yazılı açıklamada, ödemelerin banka hesaplarına yatırılacağı belirtildi. IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşların ödemelerinin ise  PTT üzerinden yapılacağını ifade edildi.

Kısa Çalışma Ödeneği Sona Eriyor

Kısa Çalışma Ödeneği'nin son ödeme tarihi 18 Şubat 2021 tarih ve 3556 sayılı  31 Cumhurbaşkanlığı kararında yer almış ve 31 Mart 2021 olarak belirtilmişti. Kararın yayımlandığı 19 Şubat 2021 tarihi ve 31400 sayılı Resmi Gazete yer alan  Kısa Çalışma Ödeneği kararı şu şekilde: 

"Yeni Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan işyerleri için kısa ödeneğinin süresinin uzatılması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulmasına 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunun geçici 23. maddesi gereğince karar verilmiştir." 
Kısa çalışma ödeneği, Koronavirüs tedbirleri kapsamında genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle, işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.
Kısa çalışma uygulaması ve kısa çalışma ödeneği İşsizlik Sigortası Kanunu'nun Ek 2. maddesinde düzenlenmiştir.
Sigortalı çalışanın, çalışmadığı gün ücreti hesaplanarak "İşsizlik Sigortası Fonundan" çalışana ödenir. Çalışılmayan süre için ödenecek tutar, çalışanın prime esas kazancının yüzde 60'ıdır.

Kısa çalışma ödeneğine başvurabilmek için işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak 1/3 oranında azaltılması ya da devamlılık şartı aranmadan işyerinde faaliyetin tamamen veya dört hafta süreyle durdurulması gerekmektedir.

İşsizlik ödeneği ödemesi aşağıdaki linkten girilerek sorgulanabilir. 
https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi
https://www.kariyerkamu.com haberidir.

Son Başvuru Tarihi: 30 Nisan 2021