Kabine Toplantısı Sonuçlandı! Kısıtlamalar Bitiyor Mu

Kabine Toplantısı Sonuçlandı! Kısıtlamalar Bitiyor Mu

Kabine toplantısında normalleşme ile ilgili alınan yeni kararlar açıklandı. Yüz yüze eğitim, restoranların açılması, yasaklarla ilgili kararlar, 65 yaş ve son aşı bilgileri haberimizin devamında…

Günlerdir beklenen tüm Türkiye’nin gündeminde olan normalleşme adımlarının görüşüldüğü kabine toplantısı sonuçlandı.  Kademeli bir normalleşme planının masaya yatırıldığı toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlık yaptı. Sektörlerde risk durumu ve öncelik sıralamasına göre kararlar alındı.

 

Normalleşme Süreci Şehir Bazında Değişiklik Gösteriyor

 

Normalleşme süreci il bazında illerin risk derecelerine göre Mavi,  Sarı, Turuncu,  Kırmızı olarak değerlendiriliyor. Turuncu ve kırmızı kapsamında olan şehirlerde kısıtlamalar devam ederken sarı listedeki şehirlerde  kısıtlı normalleşme,  mavi listedeki şehirlerde ise kontrollü normalleşmeye gidiliyor. Vaka sayısının nüfusa oranla daha yoğun olduğu yüksek riskli illerin ilk üçünde ise Karadeniz bölgesinde bulunuyor.
Renklerin anlamları; 
**Mavi Düşük Risk: Yüz binde 10’un altında vaka görülen şehirler
**Sarı Orta Risk: Yüz binde 11-35 arası vaka olan şehirler
**Turuncu Yüksek Risk: Yüz binde 36-100 arası vaka olan şehirler
**Kırmızı Çok yüksek Risk: Yüz binde 100’ün üstünde vaka olan şehirler

Her hafta risk grubuna göre illerimizinrengi yeniden tespit edilecek ve normalleş adımları iki haftada bir gözden geçirilecek.

 

Sokağa Çıkma Yasakları Ve Hafta Sonu Kısıtlamaları Kalkıyor Mu?

 

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı düşük ve orta riksli illerde kalkıyor, akşam 21 den sonraki yasak devam ediyor.

 

65 Yaş Üstü Ve 20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasakları Kalkıyor  Mu?

 

Düşük ve orta riskli illerimizde yasaklar kalkıyor, yüksek riskli illerde kısıtlamalar artacak.

 

Restoran Ve Kafeler Açılıyor Mu?

 

Önceki açıklamalar neticesinde Risk derecesi düşük olan şehirlerde restoran ve kafelerin müşteri sayı sınırlaması, saatlik oturma düzeni ve HES kodu uygulaması ile açılabileceği öngörülmüştü. Düşük ve orta riskili illerimizde akşam 19.00 a kadar açılacak.

 

Yüz Yüze Eğitime Geçiliyor Mu?

 

Daha önce yapılan açıklamayla yüz yüze eğitimin 1 Mart Pazartesi günü başlayacağı bildirilmiş ancak sonrasında değerlendirmelerin risk oranına göre il bazında yapılacağı, okulların açılması ve yüz yüze eğitimin 2 Mart Salı gününe ertelendiği açıklanmış, bu erteleme nedeniyle de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tüm Türkiye’den özür dilemişti.
Bugün gerçekleşen kabine toplantısından çıkan kararlar neticesinde İlkokulda  yüze yüze eğitim tüm illerimizde  başlıyor, 8.12 sınıf dahil.D üşük riskli illerde ortaokul liseler de açılıyor.

Yüksek riskli illerde sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak.

 

Aşıda Son Durum

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün hala aşıya ulaşamayan 100 üzerinde ülke bulunduğunu, Türkiye'nin bu süreci başarılı bir şekilde yürüttüğünü söyledi.

Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde bulunan Türkiye'nin aşı tablosuna göre 
1 Mart 2021 saat 16.38 itibariyle toplam yapılan aşı sayısı 8.891.978, 1.doz aşı uygulanan kişi sayısı 7.043.770, 2.doz aşı uygulanan kişi sayısı 1.848.208olarak görülmektedir.

Ayrıca konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan İnsan Hakları Eylem Planını yarın halkımızla paylaşacağını da sözlerine ekleyerek "Yeni ve sivil anayasa çalışmalarımıza şimdiden başladık. Gelin Cumhuriyetimizin 100. yılını yeni sivil anayasamızla karşılayalım" dedi. Erdoğan reformların devamının geleceğini de belirterek İnsan Hakları Eylem Planını ile eş zamanlı ve eş güdümlü olarak ekonomi reformunun da hayata geçirileceğini sözlerine ekledi.

 

Türkiye Salgın Sonrası Dönemin Dünyada Yükselen Yıldızı Olacaktır

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bütçe açığı ve borç stokunda Türkiye çoğu ülkeye göre iyi durumdadır. reform paketinde mali gücümüzü güçlendirecek kapsamlı kamu harcamaları paketine de yer verilecek. Kalıcı tedbirler geliştiriyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Korono Virüs Salgını Batıda Sosyal Hastalıkların Da Artmasına Sebep Olmuştur.

 

Erdoğan "Kültürel ırkçılık Fransa başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde kurumsal ırkçılığa dönüşmüştür. Yabancılara, Müslümanlara, özellikle de şahsıma yönelik husumet görülüyor. İkinci dünya savaşından sonra yaşanan nefret atmosferi Avrupa'da yeniden yükseliyor. Bu durumdan rahatsızlık duyuyoruz. Irkçı örgüt mensupları hak ettikleri cezaları almamıştır. Irkçı teröre kurban verdiğimiz vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum." dedi. 

 

Son Başvuru Tarihi: 30 Haziran 2021