Kamu Personeli Yeni Mesai Saatleri Belirlendi

Kamu Personeli Yeni Mesai Saatleri Belirlendi

İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği genelgenin ardından İstanbul, Ankara, İzmir illerinde valilik tarafından kamu personeli mesai saati uygulaması açıklandı

İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği genelgenin ardından İstanbul, Ankara, İzmir illerinde valilik tarafından kamu personeli mesai saati uygulaması açıklandı

1 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine toplantısının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından tüm valiliklere " “İş yerlerinin Çalışma Saatleri Genelgesi " gönderildi.
İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye istinaden düşük, orta ve yüksek risk grubundaki şehirlerde kuaför, berber, güzellik salonu, market, kasap,  manav, ayakkabıcı, terzi  vb. işyerleri sabah 07.00- akşam 20.00 saatleri arasında; lokanta, restoran, kafe vb işyerleri ise sabah 07.00- akşam 19.00 saatleri arasında açık olabilecek.

Ankara Kamu Personeli Yeni Mesai Saati Düzenlemesi

Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklamada  Cumhurbaşkanlığının talimatları ve İçişleri Bakanlığının Genelgeleri doğrultusunda, 03.03.2021 Çarşamba gününden itibaren Ankara ilinde kamu personeli mesai saatlerinde  yeni düzenleme yapıldığı bildirildi.
-Kurumlarda uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanmaya devam edilecektir. 
-Özel Kanun, Tüzük ve Yönetmeliklere göre çalışma saatlerinin farklı olarak düzenlenmesi zorunlu olan kamu kurum kuruluşlarına ait hükümler saklıdır.
-Alınan kararla ilgili kurumların mesai saatleri; 08:00 - 17:00, 08.30-17.30, 09.00-18.00, 10.00-19.00 şeklinde dört farklı şekilde uygulanacaktır. Mesai saatlerinde değişiklik yapılan kurumlar ve çalışma saatleri şu şekildedir:

**08.00-17.00 saatleri arasında çalışacak kurumlar: 
Valilik Merkez Birimleri, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Esenboğa Havalimanı Mülki İdare Amirliği, İl Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, İl Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü, Türkiye İstatistik Kurumu Bölge Müdürlüğü, İl Ticaret Müdürlüğü, Orta Anadolu Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro 1. Bölge Müdürlüğü, İl Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Vergi Dairesi Başkanlığı.
**08.30-17.30 saatleri arasında çalışacak kurumlar:
İl Müftülüğü, Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü, TCDD 2. Bölge Müdürlüğü, Ulaştırma 2. Bölge Müdürlüğü, PTT Başmüdürlüğü, Yüksek Hızlı Tren Bölge Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İller Bankası Bölge Müdürlüğü, Defterdarlık, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, MTA Orta Anadolu 3. Bölge Müdürlüğü, DSİ 5. Bölge Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü.
**09.00-18.00 saatleri arasında çalışacak kurumlar: 
Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Bölge Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü, Meteoroloji 9. Bölge Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü.
**10.00-19.00 saatleri arasında çalışacak kurum: 
Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü.

İstanbul Kamu Personeli Yeni Mesai Saati Düzenlemesi

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada  Cumhurbaşkanlığının talimatları ve İçişleri Bakanlığının Genelgeleri doğrultusunda, 02.03.2021 gününden itibaren İstanbul ilinde kamu personeli mesai saatlerinde yeni düzenleme yapıldığı bildirildi.

**Vardiya sistemi ile görev yapan bazı Bölge Müdürlükleri ile İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığında saat 07.00’da başlayıp kademeli olarak 08.00 ve 09.00 olarak devam edilecek.
**İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İlçe Belediyelerinde 09.00-12.30, 13.00-17.00 olarak uygulanacak.
**Sağlık teşkilatında 08.30-16.30 olarak uygulanacak.
**Diğer tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarında ise 09.00-12.30, 13.00-17.00 olarak uygulanacak.
**Özel Kanun, Tüzük ve Yönetmeliklere göre çalışma saatlerinin farklı olarak düzenlenmesi zorunlu olan Kamu Kurum ve Kuruluşlarına ait hükümler saklıdır.

İzmir Kamu Personeli Yeni Mesai Saati Düzenlemesi

İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanlığının talimatları ve İçişleri Bakanlığının Genelgeleri doğrultusunda, 02.03.2021 gününden itibaren İzmir ilinde kamu personeli mesai saatlerinde yeni düzenleme yapıldığı bildirildi.
**Kamu kurum ve kuruluşlarının günlük çalışma başlama ve bitiş saatleri sabah 10:00¬12:30 ile öğlen 13:00¬16:00 arası olacak şekilde belirlenmiştir.
**Personel servis saatleri, bu mesai saatlerine göre yeniden düzenlenecektir. İzmir İl Göç İdaresi Müdürlüğü, İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İzmir İl Salgın Denetim Merkezi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü ve yataklı sağlık hizmeti veren kurumlar yeni düzenleme kapsamı dışında olup mesai saatleri kendi çalışma düzenlerine uygun olarak devam edecektir.
**Bazı kurum ve kuruluşlar için Özel Kanun, Kararname ve Talimatlarla tespit edilen mesai saatlerinin uygulanmasına ilişkin esaslar saklıdır.
https://www.kariyerkamu.com haberidir.

Son Başvuru Tarihi: 30 Mayıs 2021