Kesilen Kurbandan Sonra Şükür Namazı

Kesilen Kurbandan Sonra Şükür Namazı

Kurban kesildikten sonra şükür namazı nasıl kılınır? Kaç rekat kılınmalı? Kurban kesenleri ne yapmalılar? Şükür namazı faz mıdır? Ne zaman kılınır? Hepsinin cevabı haberimizde…

Kurban kesildikten sonra bazı çevreler şükür namazı kılınması gerektiğini belirtmektedir. Şükür namazının nasıl kılındığı merak ediliyor. Şükür namazı genellikle şükür etmek amacıyla verilen nimetler karşısında mutlu olmayı ve huzura erdiğini Allahu Telaya ibadet olarak göstermek için kılınır. Şükür secdesi de şükür amaçlı yapılan ve kıbleye dönülerek secdeye kapanarak dua etmek suretiyle olmaktadır. Peki ama şükür namazı nasıl kılınır? Kurban kesen kişiler genellikle şükür namazı kılmaktadır. Kurban kesen kişi Allah'ın verdiği nimetlere şükür etmek için şükür namazı kılar. 


Şükür namazı kaç rekat?

Şükür namazı iki rekat olarak bilinmektedir. Kurban kesen kişi iki rekat nafile namazı kılabilir. Namaz sırasında secde edilirken Allah'a da şükredilir. Namaz sırasında da bol bol dua edilir. Şükür namazı Allah tarafından verilen nimetlere şükretmek için kılınır.


Şükür namazı ne zaman kılınır?

Şükür namazı istenilen saatte ve vakitte kılınmaktadır. Şükür namazı kılacak kişi abdest aldıktan sonra kalben niyetini yapar. İlk olarak Subhaneke okunur ve besmele çekilir. Daha sonra Fatiha okunur. Ayrıca Kuranı Kerimden en az üç ayet olacak gibi bir sure de okunur. Daha sonra rukuya gidilir ve Rabbiyel Azim de 3 defa okunur. Şükür namazı ve ya şükür secdesi sünnettir. O nedenle şükür namazının farzı yoktur.

Son Başvuru Tarihi: 20 Temmuz 2021