Konut Fiyatları En Çok Hangi İlde Arttı

Konut Fiyatları En Çok Hangi İlde Arttı

Ülke genelindeki veriler toplanarak Hürriyet Emlak’ın oluşturduğu Mart 2021 Emlak Endeksi Mart ayı verileri yayımlandı. 

Ülke genelindeki veriler toplanarak Hürriyet Emlak’ın oluşturduğu Mart 2021 Emlak Endeksi Mart ayı verileri yayımlandı. 

Emlak sektöründe son bir ay içinde görülen performansı inceleyen Hürriyet Emlak’ın açıkladığı bilgi ve verilere göre, gayrimenkul satılık fiyatı geçen ay en çok artış gösteren 10 şehirden 9’unun denize kıyısı olan şehirler olması dikkat çekici oldu.

2021 Mart ayı Emlak Endeksi verilerine göre% 11 Zonguldak, % 6 Hatay, % 6 Adana, %  5 Gaziantep,  % 5 Çanakkale son bir ay içerisinde satılık konutlarda ortalama metrekare fiyatlarının en çok artış gösterdiği şehirlerin başında geliyor.

Emlak Fiyatlarındaki Artış İle 5 İL Yatırımcılara Daha Çok Kazandırdı

Sırasıyla Antalya, Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa son bir ayda içinde yatırımcısına en çok kazandıran iller oldu.

Emlak Fiyatları En Çok Artan İlçeler Hangileri?

Mart 2021 Emlak Endeksi verileri,  emlak piyasasındaki fiyatlarda artışı da göstererek, ilçelerdeki satılık konut fiyatlarındaki hareketliliği de göz önüne getirdi. %  9-13 yükselişle  İstanbul’un Üsküdar, Beykoz ve Bağcılar, Antalya’nın Kemer ve Balıkesir’in Burhaniye ilçeleri ülke genelinde alıcılara son bir ay içerisinde en fazla kazandıran ilçeler arasında yer aldı.

İstanbul’da Hangi İlçeler Yükselişe Geçti? 

Mart 2021 Emlak Endeksi verilerine göre, İstanbul satılık konut piyasası son bir ay içinde yükselişe geçti. % 6 ila 13 yükseliş ile Üsküdar, Beykoz, Bağcılar, Ataşehir ve Esenyurt, İstanbul satılık konut piyasasında dikkat çekerek son bir ayda yükselişe geçen ilçeler arasında yer aldı.

Mart Ayında Ankara’da Prim Yapan İlçeler Hangileri?

Yatırımcısına tüm  il genelinde kazandıran Ankara’nın mart ayında bütün ilçelerinde satılık konutlarda metrekare fiyat artışı görüldü. İlçeler bazında bakıldığında sırasıyla Polatlı, Gölbaşı, Çankaya, Mamak ve Pursaklar ilçeleri en çok artış yaşanan ilçeler arasında yer aldı.

Mart Ayında İzmir’de Prim Yapan İlçeler Hangileri?

İzmir, satılık konut piyasasındaki hareketliliğini geçen ay korumaya devam etti. Kentte fiyatı en çok artan ilçelerin başında Çeşme, Foça, Menderes, Narlıdere ve Dikili geldi.

Mart Ayında Antalya’da Prim Yapan İlçeler Hangileri?

Antalya’da fiyatı en çok artan ilçeler % 10 artış ile  Kemer,  % 1 ila 4 arasındaki artışlarla Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Alanya oldu.

Mart Ayında Bursa’da Prim Yapan İlçeler Hangileri?

Bursa’da fiyatı en çok artan ilçeler % 1 ila 5 arasındaki artış oranlarıyla Orhangazi, Mudanya, Nilüfer ve Yıldırım ilçeleri oldu. Osmangazi ilçesinde ise % 0,18 düşüş meydana geldi.

Yaz Aylarında Fiyatlardaki Artış Devam Edecek

Konu ile ilgili olarak Hürriyet Emlak Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan  “Hürriyet Emlak Mart Endeksi’ne baktığımızda, satılık konutlarda bir aylık verilerde deniz kenarı olan iller ağırlıkla başı çekiyor. Geçtiğimiz yılın Haziran ve Temmuz aylarında denize kıyısı olan şehirlerdeki satılık konutlar son 5 yılın en yüksek arama hacmine ulaşmıştı. 2021 yılında da bu ilginin devam ettiğini görüyoruz. Tatil döneminin yaklaşmasıyla birlikte bu bölgelere olan talep de artışa geçecek. Talep beraberinde fiyat artışlarını da getiriyor. Pandeminin de etkisiyle bu trendin devam edeceğini, özellikle yaz döneminde fiyatlarda yine artışların süreceğini öngörüyoruz. Dolayısıyla özellikle yazlık almak isteyen tüketicilere çok beklemeden harekete geçmelerini öneriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Son Başvuru Tarihi: 01 Mayıs 2021