Tütün Hakkında Az Bilinenler

Tütün Hakkında Az Bilinenler

Ekiminden kullanıma hazır hale gelene kadar pek çok aşamadan geçen ve kaliteli tütün elde etmek için dikkat edilmesi gereken çok incelikleri olan tütüne yakından bakalım marka tutunculuk  ile

Marka Tütüncülük pek çok kişinin kullanmaktan keyif aldığı ve vazgeçemediği tütün ve tütün yetiştiriciliğinin incelikleri üzerinde duruyor ve tüketiciye kaliteli tütün sunmanın önemini vurguluyor. 

Ana yurdu  Amerika olduğu düşünülen   tütün patlıcangiller familyasından bileşiminde nikotin bulunan ve  yaprakları sigara yapımında kullanılan, 0,75-1,5 m boylarında olan bir yıllık otsu bitki türüdür.  Haziran-Ağustos aylarında pembemsi açan çiçekleri tepede salkım şeklinde durur. Yaprakları ise büyük oval,  sapsız ya da kısa saplı, , yapışkan ve tüylü, acı lezzetli ve özel kokuludur. Her ne kadar günümüzde zararları konuşuluyor olsa da tütün özellikle Kuzey Amerika’da,  Meksika’da ve Haiti’de yerliler tarafından tedavi amaçlı olarak kullanılmış, Avrupa’da da şifa verici bitki olarak tanınmış. 

Ülkemizde kırsaldan şehirlere göç nedeniyle zirai faaliyetlerde gözle görülür azalma ve gerileme olsa da tarım, ülkemizde hala oldukça büyük bir öneme sahip iktisadi faaliyetlerdendir. Tütün, tarım tarihimizde her zaman önemli bir yere sahip olmuş, yasal düzenlemeler ve sağladığı istihdam olanaklarıyla tarımsal ürünler arasında özel bir yere sahip olmuştur.

“Oriental Tütün” doğuda yetiştirilen tütünlere verilen genel bir ad olmakla birlikte Türk tütünü tüm dünyada Oriental Tütün (Şark Tütünü) olarak tanınır. Kendine has bir kokusu olduğundan aromatik tütün de denir. Marka Tütüncülükte marka tütncülükle bulabileceğiniz oriental tütün, besin değeri yönünden fakir ve kurak topraklarda yetişir ve diğer cinslerine göre daha kalitelidir.

Oriental tütün tipleri, yapraklarının teknik olgunluklar sırasında ayrı ayrı olarak bir kaç kerede  toplanması ile dünyada üretilen diğer tütün tiplerinden  ayrılır.  Oriental tütün tipleri diğer tütün tiplerinin yetiştirildiği bölgelerin iklim şartları birbirinden epey farklıdır. 

Oriental tütün yetişen bölgelerde,  vejetasyon döneminin başlangıcı yağmurların bol olduğu ilkbahar mevsimidir. Yaz mevsimi tütünlerin gelişme dönemidir ve bu dönemde yağmurlar azalarak, güneşleme süresi artar. Tütün bitkisi üzerinde yer alan birbirine en yakın, aynı anda olgunluk derecesine erişen ve birlikte toplanan 3-4 tane yapraktan oluşan yaprak durumlarına el denilir. Aynı elden olan tüm yapraklar kimyasal bileşimleri ve fiziksel yapıları bakımından birbirine çok benzedikleri için tütünlerin kalitelerinin değerlendirilmesine baz alarak eller alınır.

Türkiye’de üretilen tütünlerin el olarak adlandırılan yaprakları en çok sekiz defada kırılır ve sırayla şu şekilde adlandırılır:
1 - Dip
2 - Dip üstü
3 - Birinci ana
4 - İkinci ana 
5 - Üçüncü ana
6 - Kovalama
7 - Uçaklı
8 - Uç

Marka tutunculuk Tütün Yetiştirilmesinin Aşamaları 

**Sonbaharda toprak işlenir.
**Tarla ilkbaharda tarla dikime hazırlanır.
**Tohum ekilmeden önce suda ıslatılır ve ilkbaharda erkenden yastıklara ekilir.
**Tütün yastıklarının güneşli bir ortamda kurulması gereklidir.
**Fide yastıklarında yabani otlarla mücadele, gübreleme ve sulama özenle yapılmalıdır. 
**Fideler 6–8 cm olduğu zaman tarlalara dikilir. Dikim çoğunlukla Mayıs ayında yapılır.
**Çiçeklenme başladığında bitki üzerinde 10-15 yaprak kalacak şekilde üst kısmından kesilerek uç alma işlemi yapılır.
**Tütün 90-120 günde yetişir. 
**Hasat Temmuz başından itibaren başlar ve günün erken saatlerinde el ile yapılır. 
**Güneşte, ambarda veya  bacada kurutma işlemi yapılır.
**Kurutmadan sonra yapraklar depolara alınarak su ile ıslatılır, buna tavlama denir. Bu şekilde yumuşayan yapraklar ayrıldıktan sonra denklenir ve ticarete hazır hale gelir. 

Marka Tütüncülükte marka tutunculuk olduğu gibi tütünde kalite çok önemlidir. İklim koşullarının tütün kalitesi üzerinde önemli bir etkisi olduğu için tütünün belirli iklim koşularında ve kumlu-tınlı, humuslu ve su tutmayan topraklarda yetiştirilmesi gerekir. Sak ve yapraklarından oluşan tütün bitkisinde aynı bitki üzerinde bulunan yaprakların bile aynı kalitede olmadığı görülebilir. Aynı kalitede olan yaprakların bir araya toplanması zorunlu olmaktadır. Farklı ortam ve yerlerde yetişen değişik kalitedeki yaprakların benzer kalitede olanlarla bir araya toplanıp denklenebilmesi yaprak tütün manipulâsyonu ile mümkün olabilmektedir. Sonrasında ise yaprak tütünler “nevilere” ayrılır. Aynı menşein değişik nevileri değişik ticari değerler taşır.

Ülkemizde yetişen tütün türleri içerisinde Çelikhan Tütünü’nün ayrı bir yeri vardır. Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret (Menşe işareti) kapsamına alınmış(2002 yılı) tek tütünümüz olma  özelliğini taşır. Marka Tütüncülük markatutunculuk kendine has aromaya sahip, sarmalık ve pipoluk olarak da kullanılabilen ve tercih edilen bir tütün çeşidi olan Adıyaman Çelikhan tütününü  sizlere  ulaştırmaktadır.  

Marka Tütüncülük (marka tutunculuk) 81 ilimizde (Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak) sizlere hizmet vermekte ve kaliteli Adıyaman Çelikhan Tütününü kullanımınıza sunmaktadır.

Son Başvuru Tarihi: 31 Aralık 2021