Markatutunculuk ile Yeni Başlangıç

Markatutunculuk ile Yeni Başlangıç

Kamu ve özel sektörde iş imkanları bulunan tütün esperi mesleğinin inceliklerini Marka Tütüncülük gençler için anlatıyor.

Kamu ve özel sektörde iş imkanları bulunan tütün eksperi mesleğinin inceliklerini Marka Tütüncülük (www.markatutunculuk.com) gençler için anlatıyor.
Tütün tohumu ilk olarak Rumelili tüccarlar tarafından Osmanlı döneminde tütün tohumu Avrupa’dan getirilmiş ve böylelikle tütün tarımı Kırcaali,  Yenice ve Makedonya’da başlamıştır.
Ülkemizde Tütün Tekeli Kanunu ile 2002 yılına kadar tütün üretimi kontrol altında tutularak izne tabi olmuş, bu tarihten sonra özel sektör ve yabancı şirketler de tütün piyasasına girmeye başlamış. Buna bağlı olarak da bu sektördeki istihdam alanları da genişlemeye başlamış. 81 ilimize (Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak hizmet veren Marka Tütüncülük  (www.markatutunculuk.com) tütün piyasasında kaliteli tütünün önemine değinirken tütün eksperi mesleğinin de ne derece ihtiyaç duyulan bir dal olduğunu vurguluyor.

Tütün Eksperi Nedir? Nedir İş Yapar? Nasıl Tütün Esperi Olunur?

Tütünün yetiştirilmesinden sigara yapımına kadar bütün işlemlerle ilgilenen,  üreticilerin sorunlarını çözmeye çalışan tütün eksperi, üretilen tütünün standartlara uygunluğunu da kontrol eden teknik bir meslek elemanıdır. Tütünün yetiştirilmesinden kırılma, kurutulma vb. gibi tüm aşamalarının denetiminde görev alan tütün eksperi tütünün fermente işleminden ve bakımından da sorumludur. Marka Tütüncülüğe (www.markatutunculuk.com)  göre kaliteli bir tütün üretiminde tütün eksperlerinin rolü çok önemlidir.
Tütün eksperi olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Tütün Eksperliği Yüksekokulundan mezun olmak gerekiyor.  Farklı üniversiteler farklı puan ve şartlarla öğrencileri kabul ediyor. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tütün Eksperliği bölümü için 2020  yılında 20 kontenjan açmış ve 210 taban puanla öğrencilerini kabul etmiştir. Üniversite öğrenim sürecinde şartları uyan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nca sağlanan öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler.
Marka Tütüncülük (www.markatutunculuk.com)  üniversite eğitimi için tütün eksperliği bölümünü seçen öğrencilerin; tütün tarımı, tütün değerlendirilmesi ve bakım, tütün mamulleri kalite kontrol, tütün bilgisine giriş, biyokimya botanik,  tütün laboratuvar teknikleri, makine bilgisi, tütün işleme makineleri, tütün ıslahı, bitki ekolojisi gibi dersleri almaları gerektiğini vurguluyor. Eğitim süresi 4 yıl olan tütün eksperliği bölümünde öğrenciler; teknik dersler (mukavemet, malzeme, dinamik, statik,  makine bilgisi, elektro teknik, bilgisayar planlaması, klima ve ısı tekniği, iş etüdü ve planlaması, vb.) temel fen bilimlerine dayalı dersler (kimya, fizik, matematik, botanik vb.), sosyal dersler (üretim planlaması ve kontrolü, ticaret hukuku, iş hukuku, genel ekonomi, istatistik, pazarlama, yönetim ve organizasyon, , kalite kontrolü vb.) meslek dersleri (tütün tarımı, tütün kimya ve teknolojisi,  tütün hastalıkları, bitki yetiştirme ve beslenme, tütün değerlendirme ve ekspertiz, tütün bakımı,  tütün fabrikasyonu, genel tütüncülük, vb.) dersleri görmekteler.
Kaliteli tütün elde edilmesi için tütün teknoloji mühendisi de denilen tütün eksperlerinin üzerine büyük bir görev düştüğünü belirten Marka Tütüncülük (www.markatutunculuk.com), tütün eksperlerinin tütün ekicilerine doğru ve aydınlatıcı bilgilendirmeler yapmalarının faydasının yadsınamaz olduğunu, kullanılan bilimsel yöntemlerin tütün üretimini daha ileriye götürdüğünü ve bu mesleğin önünü açtığını belirtiyor.
Günümüzde puro, pipo tütünü, sigara gibi maddelere ilginin giderek artmasıyla tütün eksperliği mesleğinin yaygınlaştığına ve aranan meslek grupları arasına girmeye başladığına  işaret ediyor Marka Tütüncülük (www.markatutunculuk.com).  Özel sektör ve kamu kesiminde iş imkanı bulan tütün eksperleri görev yaptıkları kurum adına tütün alımı da yaparak tütünün fiyat ve kalitesini de belirliyor ve tütünlerin kalite ve cinslerine göre ayrılmasını denetliyorlar. 
Kamu kurumlarında görev yapan tütün eksperleri Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almakta olup, özel sektörde çalışanların ücreti ise işveren ve çalışan arasındaki anlaşma ile belirleniyor.
Tütün ürünü tüketirken verilen emeği ve tütün eksperleri de dahil tüm çalışanları hatırlayarak teşekkürlerimizi iletiyoruz Marka Tütüncülük (www.markatutunculuk.com).  

https://www.kariyerkamu.com haberidir.

Son Başvuru Tarihi: 31 Aralık 2021