Okullar Kapanacak Mı? Kalıcı Uzaktan Eğitim Dersleri Neler?

Okullar Kapanacak Mı? Kalıcı Uzaktan Eğitim Dersleri Neler?

Türkiye’nin kademeli normalleşmeye geçmesi ile birlikte artan vaka sayıları karşısında kısıtlamaların geri gelip gelmeyeceği ve hangi derslerin kalıcı uzaktan eğitim uygulamasına geçeceği soruluyor.

Yüz  Yüze Eğitim Devam Edecek Mi? 

Henüz okulların tekrar kapanmasıyla ilgili yapılmış bir açıklama yok. Yarın yapılacak olan Kabine toplantısında çıkacak karalar merakla bekleniyor.
Milli eğitim Bakanlığı’nın tüm il valiliklerine gönderdiği yazı ile müfredatın % 20'si olmak üzere özel okullarda uygulama başlanan yabancı dil eğitimi  kalıcı uzaktan eğitim dersi olarak yer aldı. Bu uygulama pandemi sonrasında da devam edecek. Bu şekilde yabancı dil derslerinin yüzde 20'lik kısmı tamamen uzaktan eğitim ile yapılabilecek. Özel okullar ve yabancı dil dersleri için başlayan uygulama, uzaktan eğitimin sürekli olarak yapılmasının önünün açılacağını göstermiş oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı  Özel Öğretim Kurumları Gn. Mdr. Dr. Muammer Yıldız yaptığı açıklamada  salgının başından beri okulların açık tutulması için mücadele ettiklerini, okulları açık olmasının çocuklarımız, öğretmenler ve anne babalar için ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğrenmiş olduğumuzu, uzaktan öğretimin kalıcı hale gelmesini arzu etmediklerini, uzaktan eğitimi, eğitimin bir parçası olarak öngörüldüğünü ama bu şekilde bir kapanmanın çocuklarımızda ne tür bir öğrenme kaybına neden olduğunun görüldüğünü belirtti. Ayrıca pandemi bittiğinde müfredatın yüzde 20’sinin uzaktan eğitim olacak şekilde çalışma yaptıklarını, özel öğretim kurumları üzerinden gidersek müfredatın yüzde 20’si her zaman uzaktan eğitim yoluyla verilebileceğini. yabancı dil eğitiminde yurt dışından o dili iyi şekilde bilen birine ihtiyaç varsa, dersin uzaktan eğitimle verilebileceğini özel öğretim kurumlarımızın istedikleri takdirde dünyanın herhangi bir yerinde en iyi yabancı dil hocasını bulup öğrenciyle buluşturabileceklerini,  sınıf ortamında yine öğretmen kalacağını, ikisinin birlikte not verebileceğini, bunu ön çalışma olarak özel öğretim kurumlarında yabancı dilde başlatıldığını, arkasından diğer branşlarda da çalışmalar yapılacağını ama tüm eğitim kurumlarımızda kalıcı hale getirmeyi planladıklarını anlattı. 

Gönderilen genelge doğrultusunda özel okullar istediklerinde dünyanın herhangi bir yerinden yabancı dil öğretmeni ile ders verebilecekler. Uzaktan eğitim yoluyla müfredatın yüzde 20'lik kısmı verilebilecek. Süreç özel okullar ve yabancı dil dersleri için ders saatinin yüzde 20'sini geçmeyecek şekilde başlatıldı

Kalıcı Uzaktan Eğitim Dönemi Başlıyor

Özel okullarda başlayan uygulama özellikle farklı yabancı dillerde eğitim konusunda uzaktan eğitimi kalıcı hale getiriyor. Uygulama süreci, ilk olarak yabancı dil dersleri ve özel okullar için, geçen hafta uzaktan eğitimin kalıcı olacağı konusunda yapılan açklamanın  ardından başlatıldı.

Son Başvuru Tarihi: 29 Mart 2021