Otobüsle Seyahatlere Yüzde 50 İndirim

Otobüsle Seyahatlere Yüzde 50 İndirim

Otobüsle şehirler arası yolculuklarda aile" ve "yan koltuk" tarifesi başlıyor

Otobüsle şehirler arası yolculuklarda aile" ve "yan koltuk" tarifesi başlıyor.

Otobüsle şehirler arası yolculuklarda yüzde 50 yolcu kısıtlamasının kaldırılmasından sonra, yolcu sayısını artırmak isteyen otobüs şirketleri, "aile" ve "yan koltuk" tarifesi başlatma kararı aldı. Korona virüs endişesiyle toplu taşıma ile yolculuk yerine şahsi otomobillerini tercih eden yolcuları otobüsle seyahat etmeye  çekmeyi hedefleyen kampanyaya göre, yanında boş koltukla seyahat etmek isteyen yolcular, yarım bilet ücretiyle ikinci koltuğu boş tutabilecek, aile bireyleri için de yüzde 20 indirimden yararlanabilecek.

Korona virüs pandemisi nedeniyle, şehirler arası yolculuklarda otobüsler için epeydir uygulanan yüzde 50 yolcu kısıtlaması, İçişleri Bakanlığı'nın 8 Mart 2021 tarihinde yayımladığı genelgeyle kaldırılmıştı. İlgili kararın ardından şehirler arası otobüslerde  tam kapasite ile yolcu taşınmaya başlanmış olmasına rağmen yine de bir çok vatandaş virüs bulaşması endişe ve korkusu nedeniyle, şehirler arası yolculuklarında şahsi otomobillerini kullanmaya devam etti. Yeni kampanya ile otobüs firmaları yeni bir uygulamaya başlıyor.

Yan Koltuk Ve Aile Tarifesi İndirimi Geliyor

TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, şehirler arası yolculuk eden bir çok vatandaşın, yanındaki yolcunun virüs taşıyabileceği ve hasta olabileceği endişesi taşıdığını, bu nedenden dolayı kısıtlamaların kaldırılmasına rağmen otobüs taşımacılığında sıkıntı yaşandığını belirtti.

Endişe ve korkularını gidermek amacıyla yolculara yan koltukları boş şekilde yolculuk yapma imkanı tanınacağını açıklayan Mustafa Yıldırım, ikinci koltuğa yüzde 50 bilet ücreti ödeyecek yolcuların, iki kişilik koltukta tek başına seyahat edebileceklerini söyledi. Mustafa Yıldırım, beraber seyahat eden ve yan yana oturan aile fertlerine de yüzde 20 indirim sağlanacağını belirtti.

“Otobüslerde Her Türlü Hijyen Önlemi Alınıyor, Uçaktan Farkı Yok”

Önce bir otobüs firmasının kampanyayı başlatacağını, önümüzdeki hafta bütün firmaların uygulamayı hayata geçireceğini belirten Mustafa Yıldırım, "Son dönemlerde özel otomobillerin şehirler arasında daha sık kullanılmasıyla kazaların arttığını görüyoruz. Otobüslerde her türlü hijyen önlemi alınıyor. HES koduyla alım yapılıyor, personelin ateşi ölçülüyor. Otobüs yüzeyleri dezenfekte ediliyor. Bu açıdan uçaklardan bir farkı yok" sözlerine ekledi

Son Başvuru Tarihi: 31 Mart 2021