SGK En Az 6 Bin TL Ödeme ! Başvurular Yazılı Dilekçe İle Yapılıyor

SGK En Az 6 Bin TL Ödeme ! Başvurular Yazılı Dilekçe İle Yapılıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından en az 6 bin lira tutarından toplu ödeme yapılıyor. Ödemeden yararlanmak için başvuruların yazılı dilekçeyle yapılması gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından en az 6 bin lira tutarından toplu ödeme yapılıyor. Ödemeden yararlanmak için başvuruların yazılı dilekçeyle yapılması gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)  tarafından en az 6 bin lira tutarında yapılan toplu ödemelerde başvur için şart aranmıyor. Kurum tarafından yapılan çeyiz ödemeleri çoğunlukla aynı isimdeki hesap ve kredilerle karıştırılabiliyor. Fakat SGK tarafından ödenen çeyiz paraları için bazı şartlar ve belli bir başvuru süresi de bulunmakta. Tüm deyatlar haberimizin devamında…

Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda toplu ödeme alabilmek için yazlı bir dilekçe ile başvuruda bulunmak gerekiyor. Pek çok kişi bu ödemeler hakkındaki detay ve şartları bilmedikleri için, bu ödemelere hak kazanmış olmalarına rağmen ödemelerden yararlanamıyorlar.

Anne Veya Babası Vefat Edenlere Yetim Aylığı

Annesi veya babası vefat eden kadınlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetim aylığı bağlanıyor. Kız evlatlar evlenene kadar bu hakka sahip oluyor ve ödemeden yararlanıyorlar. Bununla birlikte bu ödemeye hak kazanan bayanlara evlenirlerken, mağdur olmamaları adına aldıkları yetim maaşlarının 12 aylık veya 24 aylık tutarı peşin olacak şekilde ödeniyor.

Bu haklarından yararlanmak için başvuru yapmak isteyen kişilerin, Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine yazılı ve imzalı dilekçeleri ile başvurmaları yeterli olacaktır.

Çeyiz Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ödeme tutarları çeyiz parası ödeneğinden faydalanmak Çeyiz parası ödeneğinden yararlanmak isteyenler için farklılıklar gösterebilmektedir.

Çeyiz Parası Hesaplamaları Sigorta Kollarına Göre Şöyle İşleme Alınıyor

Sigorta kolu 4A ya da 4B olarak yetim maaşına hak kazanıp ödeme alanlar, yararlandıkları aylık ödeme tutarlarının 24 katına kadar tutarda evlenme ödeneğinden yararlanabilirler. 
Sigorta kolu 4Colarak yetim maaşına hak kazanıp ödeme alanlar, yararlandıkları aylık ödeme tutarlarının 12 katına kadar tutarda evlenme ödeneğinden yararlanabilirler.

Bir örnekle açıklamak gerekirse:

Sigorta kolu 4A ya da 4B olarak yetim maaşına hak kazanıp aylık 600 TL yetim maaşı alanlar, 14.400 TL çeyiz parası almaya hak kazanırlar.
Sigorta kolu 4C olarak yetim maaşına hak kazanıp aylık 600 TL yetim maaşı alanlar, 7.200 TL çeyiz parası almaya hak kazanırlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından Ödenen Çeyiz Parasına Hak Kazanmak İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

** SGK yetim maaşı ödemesi sadece bayanların yararlanabileceği bir ödenek olup, erkekler bu ödemeden yararlanamıyor. 
** SGK çeyiz parası ödemesi alabilmek için başvuru yapan kişinin ilk evliliğini yapıyor olması şartı mevcuttur. İkinci evliliklerde bu ödeme yapılmıyor.
** Ayrıca, başvuru yapacak kişinin yetim maaşı ödemesine 10.2008 tarihinden sonraki dönemlerde hak kazanmış olması gerekiyor.
** SGK çeyiz parası ödemesi başvurusunda bulunabilmek için evliliğin resmi olarak yapılmış olması gerekliliği de var.
** SGK çeyiz parası ödemesi alabilmek için başvuruların dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması gerekiyor.
** Eğer SGK yetim aylığı alan birden fazla kız kardeş mevcut ise, kardeşlerin çeyiz parası başvurularında kardeşlerin arasında iki yıllık bir sürenin olması gerekliliği de mevcut. Bir kız kardeş çeyiz parası ödemesinden yararlandığında, bir diğerinin de bu ödemeden yararlanabilmesi için aradan iki yıl geçmesi gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından Ödenen Çeyiz Parasına Başvuru Yapmak İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

** Başvuru yapacak kişinin nüfus cüzdanı gereklidir.
** Başvuru yapacak kişinin evlenme cüzdanı gereklidir.
** Başvuru yapacak kişinin dilekçesi gereklidir.

Son Başvuru Tarihi: 31 Aralık 2021