Türkiye Genelinde 3 Gün Sokağa Çıkma Kısıtlaması Geldi

Türkiye Genelinde 3 Gün Sokağa Çıkma Kısıtlaması Geldi

81 İl Valiliğine İçişleri Bakanlığı tarafından '23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması' konulu genelge gönderildi. Tüm detaylar haberimizin içeriğinde…

81 İl Valiliğine İçişleri Bakanlığı tarafından “23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge gönderildi. Kısıtlama bu hafta Perşembe gününden itibaren başlayacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ve81 İl Valiliğine gönderilen “23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması”  konulu genelgeye göre; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatil olması nedeniyle bu hafta sonuna özel olarak sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsıyor. Sokağa çıkma kısıtlaması 26 Nisan Pazartesi günü sabah saat 05.00’de sona erecek.

Önceki günlerde genelge ile belirtilmiş olan “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi” aynı şekilde geçerli olacak.

Gıda Satışı Yapan Yerler Açık Olacak

Hafta sonu 10.00- 17.00 saatleri arasında açık olan market, bakkal, manav, kasap, ve kuruyemişçi ile şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair usul ve esaslar 23 Nisan Cuma günü de bire bir uygulanacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anıtkabir ve Birinci Meclis’te gerçekleştirilecek tören ve kutlamalar haricinde bütün il ve ilçelerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şu şekilde kutlanacak:

** Milli Eğitim Bakanlığının 06.04.2021 tarih ve 23672112 sayılı yazısı doğrultusunda çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecek
** Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde görevli olan kişiler de tören ve kutlama programları süresi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak.
Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek.
** Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak. Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek.
** Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.
https://www.kariyerkamu.com haberidir.

Son Başvuru Tarihi: 26 Nisan 2021