Valilikten İstanbul’a Yeni Karar

Valilikten İstanbul’a Yeni Karar

Belirli şartlar ve saat aralıklarında İstanbul’da halı saha,  yüzme havuzları, internet kafe, bilardo salonu, lunapark, hamam gibi işletmeler müşteri kabul edebilecek.

Belirli şartlar ve saat aralıklarında İstanbul’da halı saha,  yüzme havuzları, internet kafe, bilardo salonu, lunapark, hamam gibi işletmeler müşteri kabul edebilecek.

Belirli şartlar sağlandığı takdirde, halı saha ve yüzme havuzlarının 09.00-19.00 arasında faaliyet göstermesine ve yine belirli koşularda internet kafe, lunapark, bilardo salonu, hamam gibi işletmelerin de 07:00-19:00 saatleri arasında müşteri kabul edebilmesine İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından izin verildi.

Önceden alınmış olan kararlarda kademeli normalleşme süreci boyunca  yüzme havuzu halı saha,  sauna ve masaj salonu ve  hamam  gibi işletmeler  sadece düşük (mavi), orta (sarı) ve yüksek risk (turuncu) grubunda bulunan şehirler faaliyet gösterebiliyor, çok yüksek risk grubu olarak sınıflandırılan 'kırmızı' kategorideki illerde ise yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalıyordu. İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nin kararıyla 'kırmızı' kategoriye giren  İstanbul'da bu tür işletmelerde kısıtlama uygulanmamasına ve iş yerlerinin faaliyet göstermesine izin verildiği açıklandı.

İstanbul Valiliği Yeni Kararı  Duyurdu

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından yapılan açıklama ile; daha önce faaliyeti durdurulan yüzme havuzu, halı saha vb. tesislerin girişlerde HES kodu kullanılması ve seyirci/refakatçi/misafir kabul edilmemesi koşuluyla 09:00-19:00 saatleri arasında çalışabilmelerine izin verildiği bildirildi.

Söz konusu açıklamada, internet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler için süregelen uygulamaya uygun şekilde; yüzde 50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak şartıyla 07:00-19:00 saat  aralığında faaliyette bulunabilmelerine izin verildiği bildirildi.

Genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikler, nikah merasimi şeklindeki düğünlerle ilgi uygulamanın devam edeceği açıklanan kararda, ancak bu hafta sonu 3-4 Nisan'da daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlerin katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla yapılabileceğine yer verildi.

İlgili kararda, risk grubuna göre şehir bazında tedbirlerin uygulanacağı kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel tam anlamıyla normalleşmenin sağlanması için "Dinamik Denetim Süreci"nin aralıksız şekilde uygulanmasına devam edileceği belirtilerek, kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edileceği, suç teşkil eden davranışlara ilişkin de adli işlem yapılacağı bildirildi.
https://www.kariyerkamu.com haberidir.

Son Başvuru Tarihi: 15 Nisan 2021