Yerli Aşı Gönüllüler Üzerinde Uygulanacak

Yerli Aşı Gönüllüler Üzerinde Uygulanacak

Aşı çalışmalarının sürdürüleceği ve gönüllüler üzerinde uygulanacağı Klinik Araştırmalar Merkezi Ankara’da açıldı. Detaylar haberimizin devamında…

Açılan Klinik Araştırmalar Merkezinde yerli ve milli korona aşı adayının çalışmaları sürdürülecek.  Bu konu ile ilgili konuşan Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, İhtiyacı olan daha zor durumdaki ülkelere de hitap edecek aşıların Türkiye Cumhuriyeti'nde geliştirilmesinin son derece önemli olduğunu, güvenliğe çok önem verildiğini, örneğin aşının bulunduğu odaya sadece eczacı erişebilirken, biyolojik materyallerin olduğu odaya kendisinin ve teknisyenin erişebildiğini belirtti.
Açılan Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezinde yerli ve uluslararası ilaç ve aşı adaylarının faz çalışmaları yapılacak. büyüklük  ve merkez donanımlık  açısından Türkiye'nin en büyük ve en kapsamlısı durumunda. Ayrıca birçok yönden de dünya ve Avrupa standartlarının üzerinde bulunuyor.

GÜVENLİK ÇOK ÖNEMLİ

Merkeze, giriş ve çıkışlar sadece tanımlı kartlar ile oluyor. Her odanın kapısı, Çalışmanın güvenliği için yalnızca görevli kişilerin tanımlı kimlik kartları ile açılıyor. Bununla birlikte 3 katlı olarak inşa edilen binada; acil müdahale odaları, kapalı devre kamera sistemleri, bekleme alanları, aktivite alanları, aşı ve ilaç inceleme alanları, laboratuvar gibi birçok bileşen bulunuyor. Gerekli testleri geçmesinin ardından aşı veya ilaç adayına gönüllü olmak isteyen vatandaşların merkezde takipleri başlatılıyor. Bu anlamda merkezin ilk araştırma adayı olarak da Selçuk Üniversitesi'nde Prof. Dr. Osman Erganiş ve ekibi tarafından geliştirilen inaktif Kovid-19 aşı adayı yer aldı.

AŞI  GÖNÜLLÜLER ÜZERİNDE DENENECEK

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre  Kayıpmaz Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi'ndeki çalışmaları yürütecek ekipte yer almakta.  Doç. Dr. Afşin Emre  Kayıpmaz yaptığı açıklamada, sadece kendi ülkemizin ihtiyaçları için değil, ihtiyacı olan daha zor durumdaki ülkelere de hitap edecek aşıların Türkiye Cumhuriyeti'nde geliştirilmesi son derece önemli olduğunu, aşı geliştirme çalışmalarında preklinik denilen deneysel aşamaların ardından gelen insan denemelerinin de klinik araştırma merkezlerinde yapıldığını, bu merkezlerden şuan da ülkemizde en kapsamlı olanında, Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi olduğunu, bu merkezimizde geliştirilmiş olan ilaçların ve aşıların faz çalışmalarını yürütülebilecek durumda olduğunu, özellikle de bu aşı çalışmalarında gönüllü üzerinde denenecek olan aşıların bu merkezimiz de uygulanabilir durumda bulunduğunu,. Merkezimizin dünya standartlarını karşılayacak boyutta hazırlandığını ve sertifikasyonu aldığını açıkladı.

ÜLKEMİZİN EN KAPSAMLI MERKEZİ

Prof. Dr. Osman Erganiş ve ekibinin Merkezde geliştirdiği, yerli inaktif Kovid-19 aşı adayının Faz-1 testlerinin gerçekleştirileceğini bildiren Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz, yerli aşıların üretilmesinden önceki klinik araştırma fazlarında ülkemizde en kapsamlı merkezin burası olduğunu, bundan sonraki süreçte Selçuk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Osman Erganiş hocamızın geliştirmiş olduğu aşının Faz-1 çalışmalarıyla önümüzdeki günlerde bu sürece başlayacaklarını, bütün çalışmaların olumlu sonuçlanması halinde; bu aşıların da önümüzdeki aylarda, pandemiden kurtuluşumuzda çok büyük yarar sağlayacağını da umduğunu ifade etti.

GÖNÜLLÜLER ÜZERİNDE UYGULANACAK

Farmakoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ekmel Olcay Klinik Araştırmalar Merkezi'nde Sorumlu Araştırmacı olarak görev yapmakta. Konuşmasında gönüllülerin, Ankara Şehir Hastanesi'nin kendi web sitesi üzerinden kendilerine rahatlıkla ulaşabileceklerini, sayının şuan binleri bulmuş durumda olduğunu, kendilerine  mutlaka makul bir süre içerisinde dönüş yapılarak ön fiziksel kontrol için hastaneye davet edildiklerini,. burada ön koşulları sağlayanların çalışma için havuza aldıklarını, gönüllülerde beklenen ana koşulların; 18-55 yaş aralığında olması, bir cinsiyet farkı gözetilmediği, kadın erkek herkes başvurabildiği,. sigara içmemesinin ön koşul olduğu ve daha evvel Kovid-19 geçirmemiş olmaması veya geçirdiyse herhangi bir titrenin olmamasının ana kural olduğunu, ondan sonra zaten gönüllü havuzundan davet ettiklerine EKG'den başlayarak, ayrıntılı olarak check-up yapılacağını ve geçebilenleri çalışmaya davet edeceklerini, bu çalışmanın da 50 kişi olarak planlanmış durumda olduğunu açıkladı.

Son Başvuru Tarihi: 30 Nisan 2021