Yüz Binlerce Personel İhtiyacına Eleman Bulana 1500 TL Prim

Yüz Binlerce Personel İhtiyacına Eleman Bulana 1500 TL Prim

KPSS’siz, sınavsız yüz binlerce personele ihtiyaç duyuluyor. Eleman eksiğinin tamamlanabilmesi için arkadaşını getirene 1.500 TL prim verilecek. Hangi branşlar için alım yapılıyor?

KPSS şartı yok, sınav yok! Yüz binlerce eleman aranıyor! Happy Moon's Grup Başkanı Hüseyin Aymutlu, sektörün kısa çalışma ödeneğinden yararlandığını ve pek çok çalışanın memleketine gittiğini belirterek, "Şu anda restoran, kafe ve büfeler açılsa da bir belirsizlik var. Bu amaçla memlekete gidenler dönmek istemiyor. Farklı sektöre geçenler de oldu. Sektör olarak eleman meselesi yaşıyoruz. Her pozisyonda en az 300 bin şahsa gereksinim var" dedi.


Peş peşe açıklandı! KPSS şartı yok, sınav yok! 300 bin kişi aranıyor! Restoranlar ve kafeler eleman bulamıyor. Pandemide memleketine gidenler dönmeyince 1 Temmuz'da normalleşen sektörde eleman açığı baş gösterdi. Başta komi ve garson olmak üzere 300 bin eleman aranıyor. Pandemiden en çok büyülenen sektörlerden olan restoran ve kafeler, 1 Temmuz'da normal çalışma devresine geçildi ve bu kez de eleman bulmakta mesele yaşıyor. Daha evvelce 2 milyon bireyin çalıştığı sektörde, 300 bin eleman gereksinimi var. 


Bulana prim var

Şu anda sektörde herkesin eleman aradığını dile getiren Aymutlu, şunları söyledi:"Bizim 450 kişiye ihtiyacımız var. Eleman bulana prim veriyoruz. 'Arkadaşını getir, üç ay çalışsın, 1.500 TL verelim' diyoruz. 
En çok garson ve komiye ihtiyaç var. Yıllardır herkes memleketten İstanbul'a geliyor diyorduk. Şimdi gelenler memleketine dönüyor. Pandemiye 2.000 çalışanla girdik, 1.600'ü geri döndü, 400'ü bir yerlere gitti.
Şu anda tekrar 400'ün 200'ünü yerine koyduk. 200 - 300'ü daha geri koymaya çalışıyoruz. Yeni açılacak şubelerimizle birlikte ihtiyacımız 400'ü geçiyor. Şu anda bütün enerjimizi eleman bulmaya ve yetiştirmeye harcıyoruz." 


AYLIKLARA YÜZDE 20 ZAM

Maaşlara yüzde 20 zam yaptıklarını belirten Hüseyin Aymutlu, sezonda Bodrum'da bir garsonun bahşişlerle birlikte 6-7 bin lira, kominin ise 4 bin lira kazanabildiğini söyledi. 
Müşterilerin yoğun talebi olduğunu belirten Aymutlu, "Eleman bulmaya ve yetiştirmeye çalışıyoruz ama bu zaman alıyor. 
Bir taraftan da daha iyi hizmet verebilmek için Kurban Bayramı'nın sonuna kadar örneğin mağazada 100 masa varsa sedece 80 masayı kullanıyoruz, 20 masayı kapatıyoruz" dedi. 

Son Başvuru Tarihi: 30 Temmuz 2021